Зелений тариф

Content

"Зелений" тариф – механізм, призначений для заохочення до вироблення електроенергії з альтернативних джерел енергії, а саме, з енергії сонячного випромінювання, з енергії вітру, тощо. "Зелений" тариф – вартість електричної енергії для приватних домогосподарств, які виробляють електричну енергію генеруючими установками з альтернативних джерел.

 

ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ ПРО ЗЕЛЕНИЙ ТАРИФ

 

З кожним роком встановлення сонячних панелей на дахах українських будинків набирає популярності серед власників осель. Особиста сонячна електростанція (надалі - СЕС) дозволяє економити на вартості електроенергії та не залежати від постачальників.

 

Законодавчі акти, що регулюють взаємовідносини пов’язані з продажем та обліком електричної енергії, виробленої з енергії сонячного випромінювання та/або з енергії вітру об'єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, та розрахунками за неї:

 

Закон України "Про альтернативні джерела енергії"

 

Закон України "Про ринок електричної енергії"

 

Правила роздрібного ринку електричної енергії

 

ПОСТАНОВА НКРЕКП №1219 від 26.06.2020 "Про затвердження змін до правил роздрібного ринку електричної енергії"

 

Постанова № 527 від 31.03.2021 "Про встановлення "зелених" тарифів на електричну енергію, вироблену генеруючими установками приватних домогосподарств

 

Побутовий споживач має право на встановлення у своєму приватному домогосподарстві генеруючої установки (генеруючих установок) величина встановленої потужності яких не перевищує 50 кВт, але не більше потужності, дозволеної до споживання за договором про надання послуг з розподілу електричної енергії, та має право продавати електропостачальнику таку енергію за "зеленим" тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електроенергії приватним домогосподарством.

 

ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЙНО-ТЕХНІЧНИХ ЗАХОДІВ ТА

 ДОКУМЕНТИ, НЕОБХІДНІ ДЛЯ ОФОРМЛЕННЯ ДОГОВОРУ ПРО КУПІВЛЮ-ПРОДАЖ ЕЛЕКТРИЧНОЇ ЕНЕРГІЇ ЗА "ЗЕЛЕНИМ" ТАРИФОМ

 

Згідно з Кодексом комерційного обліку (далі-ККО): "Після приєднання генеруючої установки в порядку, встановленому ККО, індивідуальний побутовий споживач письмово звертається до Постачальника послуг комерційного обліку  із заявою про влаштування вузла обліку генеруючої установки приватного домогосподарства, що виробляє електричну енергію з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру, відповідно до вимог цього ККО (додаток 2).

 

За результатами влаштування вузла обліку Постачальник послуг комерційного обліку оформлює акт введення вузла обліку у промислову експлуатацію у двох примірниках, один з яких залишається у споживача".

 

Відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі-ПРРЕЕ) (в редакції Постанови НКРЕКП № 1219 від 26.06.2020): "Побутовий споживач зобов’язаний протягом 15 календарних днів з дня отримання від оператора системи паспорта точки розподілу (передачі) електричної енергії, але не пізніше закінчення календарного місяця, надати його копію постачальнику універсальних послуг, з яким має укладений договір про постачання електричної енергії".

 

З метою продажу електричної енергії за "зеленим" тарифом, виробленої генеруючою установкою приватного домогосподарства, побутовий споживач звертається до постачальника універсальних послуг із заявою-повідомленням про встановлення генеруючої установки за формою, наведеною в додатку 12 до ПРРЕЕ, до якої додає:

- копію документа, яким визначено право власності чи користування (оренда, позичка, управління тощо) на об'єкт (житлову нерухомість);

- копію паспорта точки розподілу (передачі) електричної енергії;

- документ, яким визначено межі земельної ділянки (паспорт забудови земельної ділянки, технічний паспорт БТІ, правоустановчий документ тощо) у разі розміщення генеруючих установок у межах земельної ділянки приватного господарства.

 

У заяві-повідомленні побутовий споживач обов’язково зазначає банківські реквізити рахунка для перерахування коштів постачальником універсальних послуг за вироблену генеруючою установкою приватного домогосподарства за "зеленим" тарифом електричну енергію.

Побутовий споживач може подати заяву-повідомлення про встановлення генеруючої установки та паспорт точки розподілу (передачі) електричної енергії до постачальника універсальних послуг особисто або через уповноваженого представника чи надіслати його поштою рекомендованим листом з описом вкладення.

ОЦІНЮВАННЯ ОБ’ЄКТА ДЛЯ ВСТАНОВЛЕННЯ ГЕНЕРУЮЧОЇ УСТАНОВКИ

 

Якщо Ви вирішили встановити сонячні батареї у власному домогосподарстві, рекомендуємо Вам провести оцінку об’єкта для можливості монтажу сонячних панелей та пошук місця розташування і оптимальної конфігурації. При цьому слід враховувати, що:

- панелі не повинні мати затінювання у найпродуктивніші години дня (з 11-ї до 16-ї);

- СЕС потужністю від 10 кВт займає не менше 60 квадратних метрів;

- сонячні панелі необхідно повернути на південь (кут нахилу 30-35 градусів). Допущене відхилення – 40 градусів на схід або захід, при цьому продуктивність трохи падає;

- установку можна ділити на три або дві площини, тобто кола з різною орієнтацією. Все залежить від параметрів даного інвертора.

 

ВИБІР НЕОБХІДНОГО ОБЛАДНАННЯ

 

Встановлення СЕС на 10 кВт потребує 36-40 сонячних панелей з потужністю 250-280 Вт. Можна й іншу кількість, але сумарна потужність не повинна перевищувати допустиму потужність за DС входом інвертора. Згідно з постановою НКРЕКП № 229 від 25.02.16 р. величина встановленої потужності генеруючої установки не повинна перевищувати 30 кВт, а також бути не більше потужності, дозволеної до споживання за договором про користування електричною енергією.

 

Згідно з договором із енергопостачальником, для будь-якого господарства виділено певну потужність електромережі: зазвичай – 5 кВт. Якщо ж ви бажаєте встановити СЕС на 10кВт, вам необхідно збільшити ліміт.

 

МОНТАЖ ГЕНЕРУЮЧОЇ УСТАНОВКИ

 

Монтажні роботи здебільшого проводяться на висоті, тому вони небезпечні. Етап електричних підключень з колом постійного струму – це перебування під напругою до 900 В. Також необхідно прорахувати схему з'єднання панелей. Спосіб з'єднання та кількість кіл і панелей у них паралельний, послідовний, відповідно до параметрів інвертора. Усі монтажні роботи виконуються відповідно до рекомендацій.